واحد فن آور، نوآور و کارآفرین

یکشنبه 17 اسفند 1399

اخبار

هفته پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامي واحد پرديس گرامي داشته شد
  • جزییات خبر / اخبار دانشگاه
  • 29 آذر 1397
  • هفته پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامي واحد پرديس گرامي داشته شد

هفته پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامي واحد پرديس گرامي داشته شد.

به مناسبت هفته پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامي واحد پرديس جلسه اي با حضور استادان، دانشجويان و مسولين شهرستان در سالن كنفرانس ساختمان خوارزمي واحد پرديس برگزار گرديد. در ابتداي اين مراسم دكتر خداياري رئيس حوزه  پژوهشي واحد پرديس ضمن ارائه گزارشي از فعاليت هاي پژوهشي دانشگاه در يكسال گذشته ، موقيت هاي به دست آمده را حاصل تلاش تمام قسمت هاي دانشگاه دانست و از همكاري هيات رئيسه در اجراي برنامه هاي مختلف پژوهشي تشكر كرد. سپس دكتر عباسپور در خصوص  پژوهش به ايراد سخن پرداختند. ابشان گفتند كه پس از پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي به منظور گسترش فرهنگ پژوهش و نيز ارج نهادن به مقام والاي پژوهشگران و محققان چهارمين هفته آذر ماه به عنوان هفته پژوهش و روز بيست و پنجم آذر ماه به عنوان روز پژوهش نام گذاري شده است كه فرصت مغتنمي براي بررسي دستاوردها و چالش هاي حوزه پژوهش و قدرداني از محققان و پژوهشگران به شمار مي آيد تا علاقه مندان و دوستداران علم و دانش و به خصوص دانشجويان بيشتر در جريان پژوهش و فعاليتهاي پژوهشي قرار گيرند.

عباسپور پژوهش را مهمترين راه كشف و رفع مشكلات و از عوامل و شاخصه هاي اصلي پيشرفت و توسعه و تعالي هر كشوري دانست و تصريح كرد:توسعه پايدار و همه جانبه در هر جامعه اي به نحو قابل توجهي به فعاليت هاي پژوهشي آن جامعه وابسته است و بدون ترديد پيشرفته كشورهاي توسعه يافته مرهون سرمايه گذاري در بخش پژوهش است.

رئيس اين واحد دانشگاهي افزود: سهم سرمايه گذاري در امور پژوهشي و تحقيقات در كشورهاي صنعتي جهان حدود 5 درصدتوليد ناخالص ملي  است حال آنكه  اين رقم در كشور ما نيم درصد است.

دكتر عباسپور عوامل دخيل در پژوهش  را عوامل  سخت افزاري، نرم افزاري و مهم تر از آن، نيروي انساني برشمرد و عنوان كرد:عوامل سخت افزاري شامل تمام امكانات فيزيكي و زير بنايي از قبيل دستگاهها آزمايشگاهها و .... است كه به لطف خداوند با ساخت ساختمان خوارزمي با متراژ ۱۳۲۰۰ متر مربع كه هفته آينده به دست رياست محترم استان افتتاح مي گردد، اين پارامتر در اين واحد مهيا گرديد. عوامل نرم افزاري در برگيرنده تمام منابع علمي چه به صورت چاپي و چه به صورت الكترونيكي است كه مهيا شده است و در خصوص نيروي انساني هم مي توان به دانشجويان دوره هاي ارشد و دكترا اشاره كرد كه اين عامل هم در واحد وجود دارد و بايد از اين پتانسيل استفاده كرد.

رئيس واحد فن آور پرديس در ادامه صحبتهايش ضمن برشمردن  شاخص هاي پژوهش نظير تعداد مقالات ISI و علمي پژوهشي، مجلات علمي و پژوهشي تعداد آزمايشگاهها و مراكز تحقيقاتي استاندارد و مرجع، مراكز رشد و واحدهاي فناور،اختراعات داخلي و بين الملي و همايش هاي ملي و بين المللي و  شركت هاي دانش بنيان تصريح كرد:دو شاخص مهم تعداد مقالات علمي و تعداد اختراعات ثبت شده در اندازه گيري توليد علم و فناوري كشورها مورد استفاده قرار مي گيرند.در واقع اين دو شاخص نشانگر رابطه بين بخش علمي و بخش فناورانه در كشورهاي مختلف جهان مي باشند كه در ژاپن به طور متوسط از هر 1.4 مقاله به ثبت اختراع منجر مي گردد.اين رقم در آمريكا 2.7 ، كره جنوبي 3 ، آلمان 7.2 چين 34 و متاسفانه در ايران 820 مقاله است.اما اگر بخواهيم اختراعات تجاري شده را بررسي كنيم اوضاع بحراني تر هم مي شود.

 وي ادامه داد: زماني جايگاه علمي كشور حكم به پيشرفت اقتصادي آن كشور مي دهد كه بين دانشگاه به عنوان موتور توليد دانش و صنعت به عنوان  چرخهاي اقتصادي ارتباط معقولي وجود داشته باشد.به عبارت ساده تر رشد اقتصادي و به طور كلي توسعه زماني به وجود مي آيد كه تحقيقات و پژوهش هاي انجام گرفته و اختراعات وارد سير تجاري سازي و توليد ثروت گردند اتفاقي كه در ساير كشورهاي توسعه يافته صورت مي گيرد.يعني مقالات و تحقيقات پژوهشگران پس از انتشار موجب حركت چرخ هاي صنعتي و اقتصادي كشورهاي توسعه يافته مي گردد.

عباسپور در پايان صحبت هايش به  تعامل و ارتباط بسيار خوبي بين پارك علم و فناوري و دانشگاه اشاره كرد و گفت ماحصل اين تعامل تدريس بخشي از متخصصين پارك در واحد و اشتغال بيش از ??نفر از فارغ التحصيلان دانشگاه در شركت هاي واقع در پارك مي باشد.

از جمله برنامه هاي ديگر اين مراسم صحبتهاي يكي از فارغ التحصيلان موفق اين واحد بود كه با پشتكار توانسته بودشركتي به نام ايده كاوان صنعت پرديس تاسيس كند. ابوالفضل حسني كه مدير عامل اين شركت نيز محسوب مي شود، در توضيح فعاليتهاي خود ضمن تشكر از حوزه آموزش و پژوهش واحد كه زمينه موفقيت را براي وي فراهم كرده بودند موقعيت فعلي خود را نتيجه تلاش و همت و خلاقيت خود دانست و گفت اگر چه هيچ وقت شاگرد اول نبودم اما هميشه پشتكار و خلاقيت در كارهايم مخصوصا درس وجود داشت. گفتني است اين  شركت در توليد محصولات رباتيك در رشته هاي مختلف مخصوصا آب و فاضلاب فعاليت مي كند .

اين مراسم با تقدير از پژوهشگران برتر در رشته هاي مختلف به پايان رسيد .