واحد فن آور، نوآور و کارآفرین

یکشنبه 17 اسفند 1399

اخبار

رونمایی از ویلچر الکتریکی ایستاده نکسوس توسط محققین واحد پردیس دانشگاه آزاد اسلامی
  • جزییات خبر / اخبار دانشگاه
  • 16 فروردین 1397
  • رونمایی از ویلچر الکتریکی ایستاده نکسوس توسط محققین واحد پردیس دانشگاه آزاد اسلامی

همزمان با سیزدهمین دوره مسابقات بین المللی رباتیک آزاد ایران در محل دائمی نمایشگاههای تهران، با حضور دکتر ستاری معاونت فناوری ریاست جمهوری، از ویلچر نکسوس، بعنوان  ویلچر الکتریکی با قابلیت ایستاده برای معلولان حرکتی رونمایی شد.
به گفته دکتر فرزاد چراغپور، هیات علمی گروه مهندسی مکانیک واحد پردیس دانشگاه آزاد اسلامی و مجری طرح، هدف از اجرای این پروژه کمک به معلولین حرکتی در دسترسی به فضای کاری گسترده تر و همچنین ارتقا شاخصهای سلامتی آنان ازجمله بهبود سیستم گوارشی و تنفسی است.
از نظر کارکردی این ویلچر پس از هربار شارژ کامل توانایی پیمایش ۳۰ کیلومتر و بمدت زمان ۳ ساعت کار دائم را داراست. طراحی صندلی ویلچر کاملا منطبق بر فاکتورهای ارگونومیک بدن انسان بوده و در طراحی هر ویلچر بصورت موردی از اندازه ها و شاخصهای آنتروپومتریک شخص کاربر برای ساخت استفاده می شود.
ساخت شاسی و بدنه و سیستم تعلیق و سیستم سنسورینگ بطورکامل با توان اساتيد و دانشجويان در داخل کشور انجام شده، و سیستم کنترل و سیستم حرکتی بر روی ویلچر مونتاژ می گردد.
این ویلچر در سه وضعیت نشسته، ایستاده، و تخت قابل استفاده بوده و تغییر وضعیت به سادگی و کمتر از ۳۰ ثانیه بکمک اهرم کنترل و توسط خود کاربر صورت میگیرد.
این طرح، با پشتوانه دانش و همت متخصصین ایرانی، یکی از نیازهای کشور را با هزینه ای درحدود یک چهارم مشابه اروپایی پاسخ می دهد.
امید است با اجرای این پروژه سطح استقلال معلولان حرکتی ارتقا یافته و در نتیجه در کیفیت زندگی آنان بهبود چشمگیری حاصل شود.