واحد فن آور، نوآور و کارآفرین

جمعه 08 اسفند 1399

اخبار

برگزاری مراسم شب چله در دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس
  • جزییات خبر / اخبار دانشگاه
  • 01 دی 1395
  • برگزاری مراسم شب چله در دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس

سه شنبه سی ام آذر ماه 1395،به همت دفتر فرهنگ دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس مراسمی به مناسبت شب چله برگزار شد.

در این مراسم دکتر فرح حبیب سرپرست دانشگاه آزاداسلامی واحد پردیس در رابطه با تاریخچه شب یلدا و پاسداشت این روز اظهار داشت: یلدا واژه سریانی به معنای تولد است،تولد فروغ و روشنایی. این جشن در واقع پیروزی نور بر تاریکی، روشنایی بر تیرگی، خوبی بر بدی است و در ادامه گفت: این جشن ریشه بر این سنت دارد که خانواده ها دور همدیگر جمع شده و سخت ترین و طولانی ترین شب سال را در کنار هم جشن می گیرند. دکتر حبیب سخنان خود را با تبریک این شب  به همه حاضرین و آرزوی زمستانی همراه با گرمای خانواده به پایان رساند.

در ادامه این مراسم نیز با حضور کارمندان واحد مراسم شعرخوانی اجرا شد و در ادامه مراسم شعرخوانی آقای احمد سلطانی کارمند واحد پردیس در رابطه با برگزاری شب یلدا(چله) در استان خراسان جنوبی شهرستان بیرجند پرداخت و اظهار داشت: دو شب چله در شهرستان بیرجند برگزار می شود یکی شب چله تموز که در آخرین روز تابستان و دیگری چله کلو که در واقع شب یلدا می باشد در آخرین روز پاییز برگزار می شود. وی در ادامه از شیرینی کف که شیرینی معروف این شب می باشد نام برد که این شیرینی از گیاهی به نام چوبک تهیه می شود که ابتدا این گیاه را کامل پخته و در ظرف سفالی با چوب انار با شکر می کوبند تا سفت شود.

در ادامه این مراسم موسیقی زنده توسط گروه موسیقی سنتی واحد پردیس اجرا شد و این مراسم با تفال بر حافظ توسط سرپرست واحد پردیس برای همه حاضرین به یادماندنی شد و در آخر نیز با پذیرایی عزیزان این مراسم خاتمه