واحد فن آور، نوآور و کارآفرین

شنبه 28 فروردین 1400

اخبار

کانون دانشجویی هلال احمر دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس برگزار کرد: واکسیناسیون دانشجویان و اساتید دانشگاه پردیس 542 نفر واکسینه شدند
  • جزییات خبر / اخبار دانشگاه
  • 22 خرداد 1395
  • کانون دانشجویی هلال احمر دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس برگزار کرد: واکسیناسیون دانشجویان و اساتید دانشگاه پردیس 542 نفر واکسینه شدند

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس واکسن مننژیت به صورت رایگان در کانون دانشجویی هلال احمر باحضور کارشناس وزارت بهداشت در دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس تزریق شد.


این واکسن در مراکز بهداشت، و واکسیناسیون هلال احمر، مراکز درمانی و... به مبلغ   55000 تومان تزریق میشود اما به جهت رفاه حال دانشجویان، اساتید، کارکنان، خانواده هایشان، از سوی شعبه هلال احمر شمیرانات بصورت رایگان، و با ارائه کارت واکسن به افراد به انجام رسید.

الهام نظری دبیر کانون دانشجویی هلال احمر دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس  در خصوص این اقدام اظهار داشت: این واکسن از سن دو سالگی به بالا قابل استفاده است و در ماه رمضان با تزریق این واکسن روزه نمیشود.
وی افزود: اشخاصی که قبلا واکسن مننژیت را تزریق نموده اند حد فاصل تا واکسن مذکور باید حداقل 10 سال گذشته باشد اما بیشتر افراد نام بیماری مننژیت را شنیده‌اند، اما بدرستی نمی‌دانند که این بیماری چیست.
نظری تصریح کرد: این بیماری واگیردار به محض ورود به سیستم بدنی فرد، می‌تواند بر مخاط مغز یا نخاع تأثیر بگذارد و منجر به عفونت خون و ذات الریه و در ‌‌نهایت مرگ یک نفر از هر ۱۰ مبتلا شود.
دبیر کانون دانشجویی هلال احمر دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس ادامه داد: مننژیت به سه نوع باکتریایی، ویروسی و قارچی تقسیم می‌شود، که نوع باکتریایی آن بسیار خطرناک و می‌تواند کشنده باشد.
وی افزود: وقتی باکتری وارد خون می‌‌شود، باعث تخریب دیواره عروق خونی شده و موجب خونریزی در پوست و اعضای داخلی می‌شود.
نظری تصریح کرد: این نوع مننژیت، در کمتر از چند ساعت فرد را از پا درمی‌آورد. در موارد غیرکشنده، معلولیت دائمی می‌دهد و شامل قطع عضو یا زخم شدید است. به طور کلی مننژیت التهاب پرده‌هایی است که مغز و نخاع را می‌پوشاند.
دبیر کانون دانشجویی هلال احمر دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس اضافه کرد: این بیماری معمولاً در اثر عفونت‌های ویروسی و باکتر‌یایی ایجاد می‌شود که با پیشگیری و تزریق واکسن میتوان از آن پیشگیری کرد.
وی اضافه کرد: طی این اقدام به همت کانون دانشجویی هلال احمر و با حمایت واحد واکسیناسیون هلال احمر شمیرانات با تعامل وزارت بهداشت و در اختیار قرار دادن این واکسن برگزار شد.
الهام نظری ادامه داد: با توجه به فعالیت بالای کانون دانشجویی دانشگاه پردیس این طرح را در این دانشگاه اجرا کردیم که خوشبختانه با استقبال بالای دانشجویان، اساتید، کارکنان و... مواجه شدیم به صورتی که 673 نفر به این دفتر مراجعه کردند که از این تعداد 542 نفر واجد شرایط دریافت واکسن بودند که واکسینه شدند و با دریافت کارت به مدت دو سال از این ویروس در امان خواهند بود.
دبیر کانون دانشجویی هلال احمر دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس افزود: سه نفر از نجاتگران هلال‌احمر به صورت مستقیم در این طرح حضور داشتند و با حضور فرزانه سراج کارشناس جمعیت هلال احمر افراد واکسینه شدند.