واحد فن آور، نوآور و کارآفرین

شنبه 28 فروردین 1400

اخبار

محصولات عرضه‌شده در چهارمین جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی / اویل اسکیمر برای جداسازی روغن از آب
  • جزییات خبر / اخبار دانشگاه
  • 08 خرداد 1395
  • محصولات عرضه‌شده در چهارمین جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی / اویل اسکیمر برای جداسازی روغن از آب

دستگاه اویل اسکیمر برای جداسازی روغن از روی سطح آب از سوی تیم واحد دانشگاهی پردیس در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناورانه دانشگاه آزاد اسلامی عرضه شده است.

بیشتر کاربرد دستگاه اویل اسکیمر که برای جداسازی روغن از روی سطح آب استفاده می‌شود در صنعت نفت است. در ابتدای حفاری، مقداری روغن روی سطح آب قرار می‌گیرد که به وسیله این دستگاه جداسازی آن امکان‌پذیر است.

اویل اسکیمر به وسیله شناورهایی که در آن تعبیه شده است بر روی سطح آب تنظیم می‌شود و بعد از این مرحله به وسیله‌ پمپ‌های دستگاه، عمل مکش انجام می‌شود.

هنگام نشت روغن یا نفت، به وسیله پمپ‌ها آب به داخل دستگاه مکش می‌شود و در مخازنی که بیرون از سطح آب قرار دارد ذخیره می‌شود.

نمونه دیگری از این دستگاه وجود دارد که آن هم از سوی تیم واحد پردیس دانشگاه آزاد اسلامی ساخته شده است اما در این دستگاه عمل مکش، به وسیله طناب انجام می‌شود.

مزیت این دستگاه نسبت به دستگاه قدیمی این است که روغن یا نفت را به صورت بهینه و با درجه خلوص بالا و سرعت بیشتر جمع آوری می‌کند و به نوع آن هم حساسیت ندارد.

یک نمونه ساخته شده از این محصول در آزمایشها موفق بوده است و به فروش رسیده و تلاش برای تکمیل و ارتقای طرح و نیز تداوم تجاری‌سازی و تولید گسترده تر این تجهیز ادامه دارد تا بتوان نیاز داخلی به آن را مرتفع نمود.

این دستگاه نتیجه یک کار تیمی به سرپرستی مهندس حسین امینی، با همکاری مهندس رضا گنجیان و تحت نظر دکتر فرزاد چراغپور سماواتی، رئیس مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آ‌زاد اسلامی پردیس و زیر نظر این واحد دانشگاهی بهره‌برداری شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجویی آنا