واحد فن آور، نوآور و کارآفرین

شنبه 28 فروردین 1400

اخبار

 بازدید علمی دانشجویان رشته بازسازی پس از سانحه دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس از روستای سنگک واقع در استان مرکزی
  • جزییات خبر / اخبار دانشگاه
  • 18 اردیبهشت 1395
  • بازدید علمی دانشجویان رشته بازسازی پس از سانحه دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس از روستای سنگک واقع در استان مرکزی

به گزارش دکتر سید امیرحسین گرکانی عضو هیئت علمی گروه مهندسی معماری واحد پردیس و سرپرست سفر علمی گروه بازسازی پس از سانحه دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس بازدید علمی به روستای سنگک واقع در استان مرکزی را برگزار کرد.

دکتر گرکانی هدف از این بازدید علمی را یکی از موثرترین عوامل تاثیرگذار در امر یادگیری دانست و  در همین راستا عنوان کرد: ان سفر جهت تقویت بنیه­ی علمی دانشجویان کارشناسی ارشد رشته بازسازی پس از سانحه انجام شده است و این بازدید با همراهی اساتید گروه مهندس مهسا بشیری، مهندس مریم چشمه قصابانی و مهندس پوریا مستغنی صورت گرفت. لازم به ذکر است که برنامه­ریزی این سفر بر اساس سرفصل درسی رشته بازسازی پس از سانحه مصوب جلسه 541 مورخ27/1/84 شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم انجام پذیرفت.

دکتر گرکانی روستای سنگک را چنین توصیف نمود؛ که این روستا از دهستان آق­کهریز واقع در بخش نوبران از شهرستان ساوه استان مرکزی است که طبق سرشماری سال 1390 مرکز آمار ایران دارای 71 خانوار و 163 نفر جمعیت مشتمل بر 105 زن و 58 مرد است. پس از زلزله مورخ 24/7/92 با بزرگای 2/4 ریشتری در منطقه نوبران220 واحد در این بخش بازسازی شده است.که از این میزان 30 دستگاه ساختمان به کمک کمیته امداد امام خمینی، بنیاد مسکن و خیرین به طور کامل تکمیل و تحویل مردم روستای سنگک شده است.

وی همچنین اظهار کرد: این روستا شامل دو بافت قدیمی و نوساز است که بخش نوساز این روستا عمدتا مربوط به بازسازی پس از زلزله سال 1392 و قسمتی هم شامل ویلاهای غیر بومیان است و بافت قدیم مربوط به سکنه اصلی روستاست. وی همچنین افزود:  این روستا دارای یک دبستان است که به دلیل مهاجرت جوانان روستایی تعطیل شده است، پست بانک، شورای روستا، یک واحد تجاری کوچک، مسجد و مرکز مخابرات که از فضاهای عمومی این روستا است شکل گرفته است.

دکتر گرکانی در رابطه با نحوه آموزش به دانشجویان در این بازدید گفت: طی این سفر طبق برنامه­ریزی قبلی، دانشجویان به هفت گروه تقسیم شدند و هر گروه مطابق برنامه تنظیم شده با استفاده از اطلاعات پایه و پرسشنامه­ای که از قبل در چهار بخش تنظیم شده بود به جمع اوری اطلاعات پرداختند.

وی در ادامه افزود: بخش اول پرسشنامه­ها شامل مشخصات و اطلاعات پایه در زمان قبل و پس از زلزله سال 92 و بخش دوم مربوط به مرحله امداد و اسکان اضطراری بود که اطلاعاتی در زمینه چگونگی ارایه خدمات در این مرحله و میزان تخریب، جراحات و تلفات احتمالی را شامل می­شد. بخش سوم به مرحله اسکان موقت سانحه­دیدگان می­پرداخت که اطلاعاتی در زمینه نحوه اجرای اسکان موقت و چگونگی ارایه خدمات در این مرحله مورد بررسی قرار ­گرفت و بخش چهارم نحوه ساخت­ و ساز و همچنین شیوه مشارکت روستاییان در دوره بازسازی را شامل ­شد.

در پایان بازدید علمی اطلاعات 20 واحد مسکونی در روستای سنگک توسط دانشجویان برداشت و ثبت گردید که اطلاعاتی تکمیلی در باب اثرات زلزله و مداخلات پس از آن، نحوه معیشت، فرهنگ و کارایی مسکن بازسازی شده نیز جمع آوری گردید.