واحد فن آور، نوآور و کارآفرین

شنبه 28 فروردین 1400

اخبار

برگزاری مراسم زیارت عاشورا و حلقه صالحین توسط پایگاه بسیج کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس در تاریخ 08 / 02/ 95 ساعت 8 صبح
  • جزییات خبر / اخبار دانشگاه
  • 18 اردیبهشت 1395
  • برگزاری مراسم زیارت عاشورا و حلقه صالحین توسط پایگاه بسیج کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس در تاریخ 08 / 02/ 95 ساعت 8 صبح

در ابتدای جلسه برادر تجلی فرمانده پایگاه بسیج کارکنان دانشگاه پردیس گزارشی از اقدامات انجام شده در حوزه بسیج در سال 94 ارائه کردند و سپس سروان پاسدار مهندس مرتضی قلعه نوئی فرمانده حوزه مقاومت بسیج ادارات شهرستان پردیس سخنانی به شرح زیر ایراد نمودند

انقلاب اسلامی، جهت گیری دانشگاه را یکسره دگرگون کرد و خودباوری، و ابتکار، و استقلال، و پایبندی به ارزشهای اسلامی، و جهاد علمی، و آزادی از اسارت و تبعیت، را جهت اصلی آن قرار داد. امروز رسالت اول دانشگاهیان، حفظ این جهت گیری و تلاش برای شکوفا شدن استعداد علمی و فکری نسل جوانِ بالنده‏ی کشور است. نظام اسلامی نشان داده است که ملت ایران، دارای ظرفیت عظیمی برای پیشرفت در همه‏ی عرصه‏های زندگی است. گام بلند انقلاب، در این راه طولانی، قطع وابستگی و تبعیت است. محیط علمی باید در عین آنکه بالاترین بهره‏ی ممکن را از دانش پیشرفته‏ی جهان میبرد، متکی به خود و مبتکر و خلاق و کاوشگر باشد. نظام سلطه‏ی جهانی همیشه کوشیده است که بوسیله‏ی عوامل تبلیغی خود، احساس حقارت و ناتوانی و نیاز را در ملت هایی که از قافله‏ی علم و فناوری عقب مانده‏اند، تقویت کند و آنان را همیشه نیازمند خود نگاه دارد. 
ما در تمدّن اسلامی این را دنبال می کنیم که دانش را همراه با معنویّت پیش ببریم. اینکه می‏بینید دنیای غرب نسبت به پایبندی ما به معنویّت، حسّاس است؛ بر دین‏داری ما اسم تعصّب و تحجّر می‏گذارد و علاقه‏مندی ما به مبانی اخلاقی و انسانیت را مخالفت با حقوق بشر قلمداد می‏کند، به خاطر آن است که این روش، ضدّ روش آن‏ها ست. آن‏ها علم را پیش بردند البته کار مهمّ و بزرگی بود اما جدای از اخلاق و معنویّت بود و شد آنچه که شد. ما می‏خواهیم علم با اخلاق پیش برود. دانشگاه همچنان که مرکز علم است، مرکز دین و معنویّت هم باشد. متخرّجِ دانشگاههای کشور، مثل متخرّجِ حوزه‏های علمیه، دین‏دار بیرون بیاید. این، آن چیزی است که آن‏ها نمی‏پسندند و نمی‏خواهند. جمهوری اسلامی را به تعصّب و تحجّر و به قول خودشان بنیادگرایی، یعنی خشکی بی‏حدّ و اندازه‏ای که هیچ انعطافی در آن نیست، متّهم می‏کنند! اسلام را این‏گونه معرفی می‏کنند؛ در حالی که خشکی آنجاست، زندگی دور از معنویّت و عطوفت و رحمت و انسانیّت آنجاست که حتّی محیط گرم خانواده هم قادر نیست کودکان را در خود نگه دارد.

 شما در دانشگاهها به نام اسلام و برای تأمین هدفهای عالیه‏ی اسلامی، فعالیت می‏کنید. این خصوصیت اگر در عمل تحقق یابد، می‏توان گفت که کمتر فعالیتی، از لحاظ ارزش با آن برابری تواند کرد.وآنچه مهم است، عمل و نیت شماست.نیتهای خود را خالص کنید و با هر نامی که در دانشگاه به فعالیت اسلامی سرگرمید، آن فعالیت را منتظم، هوشمندانه، همراه با حکمت و کاردانی و به دور از جنجالهای بیهوده و تعارضهای بدفرجام شکل دهید.
امروز کشور به دانشگاهی که حقیقتاً اسلامی باشد، نیازمند است. در دانشگاه اسلامی علم، با دین، و تلاشگری با اخلاق، و تضارب افکار با سعه‏ی صدر، و تنوع رشته‏ها با وحدت هدف، و کار سیاسی با سلامت نفس، تعمق و ژرف‏نگری با سرعت عمل، و خلاصه دنیا با آخرت همراه است.
چنین دانشگاهی است که کشور را آباد می‏کند، و به نظام اسلامی آبرو می‏بخشد. و به پیشرفت توأم علم و اخلاق در جهان کمک می‏کند.
اگر اسلامی شدن دانشگاه را با این دید در نظر آورید، خواهید دید که برای این کار، تلاش استاد و شاگرد و مدیر دانشجو و درس و برنامه و کتاب، همه و همه دخیل و از ضروریات است .