واحد فن آور، نوآور و کارآفرین

جمعه 08 اسفند 1399

اخبار

برگزاری همایش هویت گمشده در دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس هم زمان با گرامیداشت مراسم شب یلدا
  • جزییات خبر / اخبار دانشگاه
  • 15 دی 1394
  • برگزاری همایش هویت گمشده در دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس هم زمان با گرامیداشت مراسم شب یلدا

بسمه تعالي

برگزاري همايش هويت گمشده در دانشگاه آزاد اسلامي واحد پرديس با همكاري دانشگاه آزاد اسلامي واحد رودهن گر چه در زمان حاضر خانواده ها با دغدغه هاي فراواني روبرو هستند  اما رسم و رسومات قديمي كه در ايام مختلف اجرا مي شود موجب از بين رفتن كينه و كدورت در بين افراد شده و حتي برای مدت اندكي تمام دغدغه هاي فكري را از انسان دور مي كند .

ايرانيان زمستان را دو بخش مي دانند كه 40 روز اول را چله بزرگ و 40 روز آخر را كه مصادف با جشن سده است چله كوچك مي نامند .

در ايران باستان براي ديماه چهار جشن وجود داشت كه شامل روزهاي اول ، هشتم ، پانزدهم  و  بيست و سوم  اين ماه بوده است . اما امروزه ايرانيان نخستين روز ديماه ، يعني درازترين شب اول زمستان که آخرين شب پاييز ، آغاز قوس و پايان جدي است را جشن مي گيرند . در اصطلاح قدما شب اول زمستان را شب چله مي گويند .

اگر نگاهي به تاريخ گذشتگان داشته باشيم پيشينيان بر اين باور بوده اند كه در اين شب فرشته بديها (اهريمن) با فرشته خوبيها (امشا سپندان) به جنگ مي پردازد و در اين نبرد طولاني که  برابر دراز ترين شب سال است ، بلاخره فرشته خوبيها  ، اهريمن را شكست داده و تاريكي از روشنايي شكست مي خورد و صبح با زاده شدن مجدد خورشيد ، آغاز مي گردد .

زايش خورشيد و آغاز دي را ، آيينها و فرهنگهاي بسياري از سرزمين كهن ، آغاز سال قرار داده اند و به شگون روزي كه خورشيد از جنگ شبهاي اهريمني نجات مي يافت جشن می گرفتند . در قديم الايام و در بين گذشتگان برخي آداب و رسوم انجام مي شد كه بر شيريني و خاطره انگيز بودن اين شب مي افزود  ، كوچكترها با حضور در خانه بزرگترها و جمع شدن زير يك كرسي و ريختن انواع شيرينيها ، بادام و گردو ، سنجد ، انار و هندوانه ، به و سيب و . . . بر روي كرسي و خوردن آنها و تعريف كردن خاطره ها و ضرب المثل ها شبهاي زمستان را به صبح مي رساندند .

در قديم غذاي مخصوص اين شبها مانند کوفته  بوده كه اگر در هر خانه اي حضور مي يافتي اين غذا را در سر سفره همه مشاهده مي كردید .

به همين مناسبت و به جهت ياد آوري اين سنتهاي كهن به دانشجويان ، استادان و كاركنان واحد همايشي با عنوان هويت گمشده در دانشگاه آزاد اسلامي واحد پرديس برگزار گرديد تا بتواند گوشه اي از اين خاطرات در ذهن تداعي گردد .

در اين مراسم كه با سخنراني اساتيد گروه رشته معماري همراه بود مطالبي در چگونگي  برگزاري اين مراسم ارائه شد .

همچنين با برپايي نمايشگاه عكس با همكاري واحد رودهن و اجراي موسيقي زنده سنتي و شعر خواني  ، و برپايي غرفه هاي غذاهاي سنتي ، استقبال فراواني از اين همايش و مراسم بعمل آمد .

در ادامه با اكران بخشهايي از فيلم هاي سينمايي از جمله فيلم مادر ، ميم مثل مادر ، شيار 143 و مريم مقدس از مقام زن و مادر تقدير شد .

پايان مراسم با تقدير از برگزاركنندگان اين همايش و پذيرائي همراه بود .