واحد فن آور، نوآور و کارآفرین

دوشنبه 31 شهریور 1399

اخبار

۴۰ واحد دانشگاه آزاد اسلامی با زیرمجموعه آسایهل مرتبط می‌شوند
  • جزییات خبر / اخبار دانشگاه
  • 04 خرداد 1394
  • ۴۰ واحد دانشگاه آزاد اسلامی با زیرمجموعه آسایهل مرتبط می‌شوند

به گزارش مرکز حوزه ریاست؛ دکتر حمید میرزاده در پایان سفر به اصفهان در واحد نجف‌آباد در گفت وگو با خبرنگاران در تشریح سفر سه روزه خود اظهار کرد: از روز جمعه برای شرکت در کنفرانس انجمن دانشگاه های جنوب شرق آسیا (آسایهل) در اصفهان بودیم. این انجمن که حدود ۲۰۰ دانشگاه از سراسر جهان از جمله دانشگاه آزاد اسلامی در آن عضو هستند، امسال در اصفهان برگزار شد و خوشبختانه از نظر تقویت همکاری های علمی بین المللی در دنیای تحقیقات، برنامه ریزی های آموزشی و استفاده از تجارب دانشگاه برای امور دانشجویی اجلاس خوبی بود. وی با بیان اینکه قرار شد در سال ۲۰۱۶ این اجلاس در مالزی با انتخاب دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان مسئول و رئیس آن برگزار شود، افزود: ما پیشنهاداتی را در اجلاس 2015 داشتیم که خوشبختانه به تصویب رسید و قرار شد که همکاری‌ها در سطوح مختلف برای کارهای تحقیقاتی و علمی افزایش پیدا کند. میرزاده گفت: با توجه به اینکه علم اصولاً یک مقوله جهانی و بین المللی است، این ارتباطات باعث تقویت کیفی دانشگاه های ما می‌شود مخصوصاً دانشگاه آزاد اسلامی که حدود ۴۰ واحد ما اعلام آمادگی کرده‌اند که با آسایهل مرتبط شوند و کار خودشان را با آنها هماهنگ کنند و در این بین نیز یک سری پروژه و کارهای مشترک تبادل استاد، تبادل دانشجو، اجرای پروژه‌های تحقیقاتی مشترک، انتشار مقالات و حتی کتاب می‌تواند پیش بینی شود که خودش می تواند زمینه ساز یک سری درآمدهای حاصل از ارتباطات بین المللی باشد و واحد آکسفورد هم برای پیگیری این تفاهمات انتخاب شد.

در این رابطه معاون واحد آکسفورد دانشگاه آزاد اسلامی گفت: یکی از دیگر دستاورد‌های مهم این مراسم ایجاد «پابلیکیشن آسایهل» بود برای دسترسی دانشگاه‌های غیرعضو به اطلاعاتی که این انجمن جمع آوری می‌کند این موضوع برای ایجاد همکاری‌ها مطرح و قرار شد کمیته‌ای با محوریت دانشگاه آزاد برای بررسی این موضوع تشکیل شود. نتیجه دیگر این گردهمایی برنامه ریزی افزایش ارتباط با سازمان‌های بین المللی برای جذب برند‌ها و بورس‌های خارجی جهت ایجاد همکاری بود تا دانشجویان و اساتید بتوانند در سمینار‌ها و همایش‌های بین المللی حضور داشته باشند. دکتر مقدم درباره اعضای خارج از منطقه جنوب شرق آسیا افزود: این انجمن نزدیک به ۳۵ عضو اروپایی، ‌امریکایی، استرالیایی و نیوزلندی دارد که قرار شد با همکاری دانشگاه مون پلیه فرانسه نحوه ارتباط با دانشگاه‌های اروپایی و استفاده از امکانات مالی برنامه ریزی شود که پیگیری این موضوع هم توسط یک کمیته با محور دانشگاه آزاد خواهد بود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه این اجلاس با زمینه توسعه مراودات و همکاری‌های بین المللی آموزش، پژوهش و مسائل دانش بنیان در منطقه جنوب شرق آسیا کار می‌کند دانشگاه آزاد به جز ارائه مقالات و گزارش‌ها، میزگرد‌هایی برای تضارب و تعامل افکار و نظرات علمی درجهت تعامل دانشگاه‌ها برگزار کرد. دو جلسه به طور موازی با حضور روسا و اساتید واحد‌های دانشگاه آزاد و نماینده‌های دانشگاه‌های عضو آسایهل داشتیم که مقدمه امضای تفاهم نامه بین بعضی واحد‌های دانشگاه آزاد و دانشگاه‌های بین المللی را فراهم آورد و در‌‌ نهایت روز اختتامیه تعداد زیادی از این تفاهم نامه‌ها به امضای رسمی رسید.

مقدم با تاکید بر مفید بودن تجربه برگزاری این کنفرانس برای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی با اجرای برنامه ریزی دقیق، توانست به خوبی کشور و دانشگاه آزاد را به شرکت کنندگان معرفی نماید.

معاون واحد آکسفورد دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به ضرورت نیازسنجی واحد‌ها بیان کرد: با شناخت ظرفیت‌های هر واحد دانشگاه و نیاز سنجی آن می‌توانیم برنامه ریزی دقیق تری برای تبدیل تفاهم نامه‌ها به قراردادهای کاری انجام دهیم.