واحد فن آور، نوآور و کارآفرین

چهارشنبه 01 بهمن 1399

اخبار

  • جزییات خبر / اخبار دانشگاه
  • 25 آبان 1393
  • گفتگوی خبرگزاری آرتنا با سرپرست واحد پردیس: تهران تبدیل به کارگاه ساختمانی شده است و بدون کارشناسی لازم ساخت و سازها رو به افزایش است.

به گزارش خبرگزاری هنر «آرتنا»،فرح حبیب در رابطه با وضعیت معماری کشور عنوان کرد: معماری شهری مسئله بسیار پیچیده ای است و ابعاد بسیاری دارد که جریان ها و گروه ها و نهادهای بسیاری در آن نقش دارند.بخشی از این جریان مهندسین معماری هستند که از دانشکده ها فارغ التحصیل می شوند و در واقع تابع نظام آموزش معماری کشور هستند؛ آنچه را می آموزند در بازار کار اجرا می کنند. بخش دیگر مربوط است به محیط کاری معماری .

وی در ادامه افزود: همین بخش های متعدد مورد اشاره نیز در مجموعه های خود به زیر مجموعه­های بسیاری تقسیم می شوند، به این صورت که محیط کاری معماری زیر مجموعه­ای از نظام مهندسی است که مسائل و مشکلات خاص خود را دارد، قواعد و قوانین و ضوابط خودش را می طلبد. به طور مثال برای اجرای پروژه ای در شهر تهران مشکلات و موانع متعددی وجود دارد(از قوانین و مقررات گرفته تا بازار مصالح و مسائل اقتصادی و ...). دکتر حبیب همچنین ادامه داد: در معماری و محیط کاری آن شهرداری ها با قواعد مربوطه و خاص؛ نظام مهندسی با مقررات مصوب و ارگان­ها و نهادهای بسیاری دخیلند که در مجموع شاهد محدودیت ها و مشکلاتی هستیم که امروزه رغم خورده است که متاسفانه ناگوار است.

وی در رابطه با معماری شهری گفت: معماری شهری بحثی متشکل از لایه های بسیاری است که هر کدام با مشکلات خود همراه است، که حتی علی رغم حرکت هایی که انجام می شود و وجود قابلیت های بسیار؛ معماری شهری­ ما در جایگاه مطلوبی قرار ندارد و برای تحقق ایدآل ها باید عزمی ملی صورت گیرد.

فرح حبیب در ادامه خاطر نشان کرد: در شهرداری کمیته ای با نام کمیته نما و منظر شهر تشکیل شد که تا حدودی قبل از اجرای پروژه­های کلان شهری در این کمیته نسبت به نمای پروژه ها داوری و کار کارشناسی می شد که علیرغم ناقص بودن می تواند در نوع خود به جا و موثر باشد. وی در خصوص معماری شهر تهران گفت: تهران تبدیل به گارگاه ساختمانی شده است،جای جای تهران ساخت و ساز می شود، اگر چه این ساختن ها فرصتی است که نباید با سرعت و بدون کارشناسی از دست داد؛زمانی که در منطقه ای مثل محدوده سیدخندان حدود سه تا چهار برج جدید ساخته می شود بدون در نظر گرفتن ترافیک؛ زیرساخت ها، خدمات و تجهیزات شهری و زیبایی شهر، بنابراین در شهر گسترده ای همچون تهران شاهد عدم وجود چشم اندازی زیبا و ناکارآمدی کلیه عرصه­های زندگی شهری و مهم­تر از همه آلودگی و آلودگی هوا هستیم. این استاد دانشگاه که  طرح تمرکز زدایی از تهران را به مجلس شورای اسلامی رسانده است،معتقد است: این طرح در مجلس تایید شد اما اجرایی نشد؛در دنیای غرب طرحی مطرح است به نام کامپکت سیتی همان شهر فشرده، که تهران به این سمت به سرعت در حرکت است اما بدون توجه به زیرساخت ها و اساس مورد نیاز یک شهر فشرده.

دکتر حبیب در خصوص حل مشکلات معماری در کلان شهرها عنوان کرد:برای داشتن شهری زیبا با معماری فاخر نیاز به استراتژی کلان و عزم ملی است. همچنین تمام ارگان های زیر ربط باید با در نظر گرفتن چشم اندازی کلان برای رفع مشکلات گام بردارند. وی در پایان گفت: قوانین و ضوابط نیاز به بازنگری دارد و ارگان های اجرایی به نیروی کارآمد و ماهر نیاز دارند، که بتوانند خود را با اصول و قواعد کارشناسی تطبیق دهند و در این رابطه بخش کوچکی از این جریان تربیت نیروی انسانی کارآمد و متخصص است.