واحد فن آور، نوآور و کارآفرین

پنجشنبه 10 مهر 1399

اخبار

گزارش عملکرد سه ماهه واحد پردیس به دکتر میرزاده- در گفت و گو با دکتر فرح حبیب: خدمت رسانی و اقدامات تحولی در هفت حوزه
  • جزییات خبر / اخبار دانشگاه
  • 29 خرداد 1393
  • گزارش عملکرد سه ماهه واحد پردیس به دکتر میرزاده- در گفت و گو با دکتر فرح حبیب: خدمت رسانی و اقدامات تحولی در هفت حوزه

دکتر فرح حبیب دی ماه سال 92 به عنوان نخستین رئیس واحد زن در دوره مدیریت دکتر میرزاده، به سرپرستی واحد پردیس دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شده است. تقویت کادر هیأت علمی واحد تشکیل کمیته ها و شوراهای واحد، پرداخت تسهیلات وام به تمام متقاضیان، پرداخت تمام معوقات کارکنان و اعضاء هیأت علمی، درخواست تصویب رشته های جدید، اصلاح چارت سازمانی، جذب بودجه پژوهشی و تکمیل ساختمان نیمه تمام، برگزاری مناقصات تنها قسمتی از عملکرد مثبت ایشان طی این دوره بوده است. به همین منظور برای اطلاع از اهم عملکرد واحد پردیس طی این دوره کوتاه مدت با ایشان به گفتگو نشستیم که ماحصل این گفتگو را در ادامه می خوانید.

 مهمترین عملکرد شما طی دوره سرپرستی در واحد پردیس از نظر خودتان چه بوده است؟در دوره سرپرستی واحد پردیس اقدامات بسیاری با همکاری پرسنل و هیئت علمی انجام شده که ریز اقدامات در گزارشی که خدمت ریاست دانشگاه ارسال کرده ام موجود است ولی بصورتی کلی می توانم در غالب 7 زیر مجموعه به شرح زیر اشاره کنم:

1- حوزه اداری مالی واحد  

 2- حوزه آموزشی واحد  

3- حوزه پژوهشی واحد  

4- حوزه عمرانی واحد    

5-  حوزه حراست واحد  

6-  حوزه فرهنگی واحد  

7-حوزه خدمات متفرقه                                                                                                                                                                                                                                                                

یکی از مهمترین کاستی هایی که در دوره قبل وجود داشت عدم وجود کمیته ها و شوراهای واحد بود که طی دوره سرپرستی اینجانب کمیته ها و شوراها تشکیل شد.از مهمترین شوراهایی که تشکیل شده است می توان به شورای فرهنگی واحد و کمیسیون معاملات واحد اشاره کرد.یکی دیگر از اقدامات مفید در این حوزه تشکیل شورای اقتصاد دانش بنیان بود که بنا به نظر دکتر میرزاده انجام گرفت. این شورا در حال حاضرتشکیل شده و اعضای آن مشخص شده اند.و با وجود تنها 2 جلسه برگزاری دستاوردهای مثبتی داشته است. کمیته هایی مانند کمیته انضباطی دانشجویی و کمیته تخلفات اساتید قبلاً در واحد وجود داشتند ولی بدون حکم فعالیت داشتند و بطور قانونی فعالیت نمی کردند که در این دوره فعالیت این کمیته ها قانونمند گردید.

از دیگر عملکردهای واحد در حوزه اداری بگویید؟صورت جلسات نقل و انتقالات با نظارت مستقیم بازرسی کل سازمان مرکزی تنظیم شد. و از عملکرد واحد گزارش سالانه تهیه شد.از اقدامات دیگر اصلاح چارت سازمانی است که با این اقدام بسیاری از افراد در جای خودشان قرار گرفتند و چارت سازمانی واحد بروز شد.همینطوراصلاح و صدور احکام کارکنان مطابق با چارت سازمانی و تخصص پرسنل انجام گرفت . که تقریباً 5سال بلاتکلیف مانده بوده و انشالله در سال آینده با ارتقاء درجه واحد در اصلاح جایگاه کادر اداری، تحولاتی خواهیم داشت .

در حوزه خدمات مالی عملکرد شما به چه صورت بوده است؟در این حوزه فرم های گردش تنخواه اصلاح گردید. در ارتباط با فرم های گردش تنخواه نظم قانونمند وجود نداشت که در حال حاضر دارای یک نظم قانونی است. ضمناً در حوزه مالی تمام تقاضاهای وام از جمله تسهیلات وام ودیعه مسکن، ضروری و صندوق پس انداز موافقت و پرداخت شده است. از جمله پرداخت تسهیلات وام ودیعه مسکن، ضروری و صندوق پس انداز. در دوره قبل توصیه بر این بوده که فقط به مدیران واحد و مدیر گروهها وام تعلق بگیرد که این سیستم را تغییر دادیم.همینطور در این دوره سرور آموزشی از مالی جدا شد .

لطفاً در ارتباط با فعالیت هایتان در حوزه آموزشی نیز توضیح دهید؟در دوره های قبل اساتید حق التدریس به عنوان مدیر گروه انتخاب می شدند اما در این دوره از اساتید حق التدریس به عنوان مدیر گروه استفاده نشدو با اصلاح مدیران گروهها و صدور ابلاغیه های جدید سعی شده فرایند انتخاب به نحوی باشد که اعضاء گروه همه راضی و مطابق آئین نامه باشد. از اقدامات دیگر در زمان سرپرستی بنده به روز کردن نرم افزار سیدا4 در سیستم آموزشی دانشگاه بود که2 سال از آخرین بروزرسانی آن گذشته بود.همینطور برای دانشجویان جدیدالورود برای اولین بار در واحد جلسه توجیهی برگزار شد که در این رابطه حوزه آموزش و معاونت مربوطه نقش بسیار پر رنگی داشتند .

در ارتباط با تقویت هیات علمی دانشگاه چه اقداماتی صورت گرفته است؟از زمان ورود به واحد پردیس تلاش اصلی تقویت هیات علمی واحد بوده است.مهم ترین اقدام استعلام در مورد وضعیت تحصیلی بورسیه های واحد بود که متأسفانه اشتباهات بسیاری در این رابطه وجود داشته تا جایی که دانشجوی اخراجی به عنوان مدیر گروه فعالیت داشته که در حال مرتفع کردن هستیم و تعدادی اعضای هیئت علمی مشکل استخدامی داشتند که رفع گردیده و جذب 22 نفر هیئت علمی و بورسیه در واحد نیز در دست اقدام است.

تجهیزات آموزشی دانشگاه به چه صورت است؟-در دوره قبل دانشجویان فاقد کارت دانشجویی بوده اند اما در این دوره هم کارت ها هم مدارک پایان تحصیلات کاملا بروز شده اند.در آخر باید اشاره کنم که درخواست تصویب رشته های جدیدی را نیز ارائه داده ایم که انشالله در مقاطع ارشد شاهد تحولات بسیار خواهیم بود .

عملکرد واحد پردیس در حوزه پژوهشی در زمان سرپرستی شما به چه صورت بوده است؟ مهمترین مورد اخذ مجوز احصاء بودجه پژوهشی واحد است که متأسفانه از سال 85 استفاده نشده و در اولین اجلاس موافقت ریاست محترم و معاونت پژوهش را در رابطه با این مورد بدست آوردیم که در رابطه با جذب بودجه پژوهشی سال های قبل از 85 تا 91 اقدامات لازم انجام گرفته است. از جمله خرید کامپیوتر برای تجهیز سایت از بودجه پژوهشی است که در رابطه با سال های قبل و احصاء بودجه پژوهشی نیز مکاتباتی انجام شده که با حسن نظر دکتر میرزاده و همکاری معاونت محترم پژوهشی انشاء الله واحد به سایت های قوی و مجهزی تجهیز خواهد شد. قرارداد پورتال جدید واحد منعقد گردیده و بزودی بهره برداری خواهد شد که دارای قابلیت­های بسیار نسبت به پرتال فعلی است. همینطور برای جذب بودجه پژوهشی در ارتباط با تجهیز کارگاه تکنولوژی بتون و مصالح ساختمانی،کارگاه مقاومت مصالح،کارگاه مکانیک خاک ،کارگاه هیدرولیک رشته عمران وکارگاه رشته مکانیک رایزنی هایی انجام شده است.در این دوره توانستیم مجوز ثبت اطلاعات طرح های پژوهشی برای دریافت امتیاز پژوهشی را نیز دریافت کنیم و برای اساتید حائز شرایط کد راهنما نیز اخذ گردید.از دیگر اقدامات امضای چند تفاهم نامه با نیروی انتظامی شرق تهران در قسمت تحقیقات کاربردی است در جهت تحرک دادن به قسمت پژوهش اساتید و کارکنان.

در حوزه عمرانی چه فعالیت هایی انجام شده است؟چندین جلسه با معاونت عمرانی دانشگاه برگزار کردیم که تصمیماتی برای  حوزه عمران واحد گرفته شد.یکی از مهمترین کارها در این حوزه این بود که توانستیم ساختمان نیمه کاره واحد را به بهره برداری برسانیم. در این حوزه سه مناقصه برای ساختمان آموزشی-اداری که  12 هزار متر مربع است و ساختمان  سلف که 4200 متر مربع است و همینطورمحوطه واحد برگزار کردیم. در این حوزه مشکلات بسیار است که انشاء الله با تغییر درجه واحد به بزرگ و تقویت بازوی اجرایی حل خواهد شد.

در حوزه حراست جه اقدامات جدیدی انجام داده اید؟در این دوره با هماهنگی حراست مرکز، مسئول حراست واحد تعیین گردید که واحد قبلاً فاقد آن بوده و زیر نظر رودهن فعالیت می کرده پرسنل را در حوزه حراست از جهت نوع پوشش و تجهیز ساختمان ها مجهز کردیم.همینطور حراست را به شبکه بی سیم مجهز نمودیم. از دیگر اقدامات تشکیل پرونده حراست برای تمامی کارکنان و تعدادی از اعضای هیات علمی بوده است.

عملکرد شما در حوزه فرهنگی به چه صورت بوده است؟در حوزه فرهنگی اقدامات زیادی انجام داده ایم از جمله اینکه برای واحد با هماهنگی امام جمعه محترم شهرستان پردیس، امام جماعت تعیین شده است.همینطور ارتباط مستقیم با شورای فرهنگ عمومی شهرستان پردیس و حضور مستمر نماینده واحد در جلسات شورا و پیگیری مصوبات شورا  از دیگر اقدامات بوده است.برپایی نمایشگاه عکس و جشن های مربوط به دهه فجر و سایر مراسم  نیز در این حوزه انجام شده است. در شورای فرهنگی واحد سه کار گروه آموزشی، هنری و مذهبی تشکیل شده که در رابطه با ساعت فرهنگی که در حال حاضر به صورت 3 جلسه 40 دقیقه ای تعیین شده برنامه ریزی کنند.

در حوزه خدمات رفاهی چطور؟تشکیل و ثبت تعاونی مسکن از مهمترین اقدامات در این زمینه بوده است که صحبت های اولیه در رابطه با تهیه زمین برای همکاران صورت گرفته است .در حوزه های دیگر نیز کاشت 1040 اصله نهال در محوطه سایت 25 هکتاری با کمک شهرداری منطقه 3 تهران در این دوره انجام شده است.