واحد علوم و فناوری پردیس

دوشنبه 17 مرداد 1401

معرفی واحد پردیس

 

 

واحد فناور و نوآور پردیس، یکی از واحدهای جوان دانشگاه آزاد اسلامی است که در اواخر سال 1385 خورشیدی در کنار پارک فناوری پردیس به عنوان بزرگ‌ترین پارک فناوری كشور تاسیس شده است. این واحد دانشگاهی، اولین واحد فناور و نوآور دانشگاه آزاد اسلامی است که در ناحیه نوآوری پردیس قرار گرفته است. ناحیه نوآوری پرديس به‌عنوان مهم‌ترين و بزرگ ترين اکوسیستم نوآوری كشور، تجاري‌سازي دستاوردهاي فناوران و ايجاد بستر مناسب براي رشد فناوري و توسعه بازار شركت‌هاي دانش‌بنيان را هدف خود قرار داده است. این ناحیه توانسته است نقش موثری در پیشرفت علم و فناوری در سطح کشور به ویژه استان تهران داشته باشد به طوری که این ناحیه شاخص‌ترین مرکز توسعه استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان و تجاری‌سازی در زیست بوم فناوری و نوآوری کشور به حساب می‌آید. تاکنون بیش از 500 واحد فناور و دانش‌بنیان و 7000 نیروی انسانی متخصص و کارآفرین در حوزه‌های فناوری‌های پیشرفته همچون فناوری اطلاعات و ارتباطات، زیست‌فناوری، فناوری نانو، مواد جدید، مکانیک و اتوماسیون در این ناحیه مشغول به فعالیت می باشند. بر پایه چشم‌انداز راهبردی و با افق توسعه ای سه ساله 1000 هکتاری،‌ 1000 واحد فناور و 20000 نیروی انسانی فناور، دانشگاه فناور و نوآور پرديس در کنار پارک فناوری پردیس در آینده‌ای نزدیك به عنوان اصلی ترین «کانون توسعه تكنولوژی پیشرفته» جلوه‌های درخشانی از مشاركت در فرایند خیزش و جهش صنعتی ایران اسلامی بدل می گردد. 
برنامه استراتژیک واحد فناور و نوآور پردیس، از بدو تاسیس با محوریت تبدیل نمودن واحد پردیس به عنوان واحدی فناور طرح ریزی شده است. هم اکنون، ماموریت اصلی این واحد تربیت فناوران و متخصصانی است که علاوه بر توسعه فناوری توانایی مدیریت کسب و کارهای مبتنی بر فناوری را در بازارهای رقابتی ملی و بین المللی دارا باشند و توانایی هدایت کسب و کارهای مبتنی بر نوآوری را برای برآورده ساختن نیازهای ملی به دست آورند. از این رو، این واحد دانشگاهی دارای یک اکوسیستم کارآفرینی و کسب و کار است که تمام عوامل تولید و رشد یک کسب و کار را در مرزهای تکنولوژی برای دانشجویان خود فرآهم آورده تا بتوانند به کمک آن علاوه بر ارتقا علمی به اهداف کاری خود نیز دست یابند. این واحد با هدف افزایش دانش، اشتغال و کارآفرینی، توانمندسازی و مهارت آفرینی، بهره مندی از دوره های تخصصی کسب و کار اثربخش را برای تمامی دانشجویان خود در تمامی مقاطع تحصیلی فراهم آورده است تا این عزیزان علاوه بر گذراندن دوره های تحصیلی خود، مدارک آکادمیک در حوزه کسب و کار نیز اخذ نمایند، تا بتوانند به مهارت های نرم و سخت در ارتباط با اکوسیستم فناوری و تکنولوژی پیشرفته دست یابند. همچنین این واحد انشگاهی، با نگاهی بر نیاز اکوسیستم و زیست بوم فناوری و صنعت مترصد ایجاد رشته های جدید فناوری در حوزه های اینترنت اشیا، مکاترونیک و رباتیک، هوش مصنوعی، فناوری نانو و ... است. 

 

 

 


در حال حاضر واحد فناور و نوآور پردیس با دارا بودن بیش از 5000 دانشجوی فعال و مستعد در 45 رشته -مقطع تحصیلی فعال می باشد. همچنین حدود 10 هزار دانشجو از این دانشگاه فارع التحصیل شده اند که برخی از این فارغ التحصیلان در حال حاضر در شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک فناوری مشغول به کار هستند و یا خودشان صاحب کسب و کار دانش بنیان در پارک فناوری می باشند. همچین این واحد دانشگاهی توانسته دانشجویانی تربیت کند که دارای رتبه های شاخص کشوری و بین المللی در حوزه هایی مانند رباتیک، بتن، ورزشی و فرهنگی باشند. دانشجویان در این واحد دانشگاهی پس از گذراندن دو سال تحصیلی در صورت تمایل می توانند در شرکت های نوآور و صنعتی به کارآموزی مشغول شوند تا پس از پایان تحصیل بتوانند در این اکوسیستم شاغل گردند. این واحد به منظور رفاه حال دانشجویان خود بهره مندی از امکانات رفاهی از جمله خوابگاه، مجتمع ورزشی، خدمات درمانی و ... را فراهم نموده است.
واحد فناور و نوآور پردیس با به خدمت گرفتن اعضای هیات علمی شاخص با مدرک دکترای تخصصی، در رشته هایی چون مهندسی برق، کامپیوتر، مکانیک، عمران، صنایع، معماری و شهرسازی و در کنار آن رشته های حقوق، مدیریت، حسابداری و تربیت بدنی، که فارغ التحصیل برترین دانشگاه های کشور از جمله دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه شهید بهشتی و ... هستند و همچنین بهره گیری از کارآفرینان و متخصصان برتر کشوری مستقر در شرکت های دانش بنیان پارک فناوری پردیس و متخصصین کارآمد حوزه صنعت توانسته است یک شبکه قدرتمند از اساتید را برای تربیت دانشجویان متخصص، فناور و کارآفرین گردهم آورد. لازم به ذکر است که برخی از اعضای هیات علمی این واحد دانشگاهی عضو هیات مدیره سازمان ها و انجمن های مهم کشوری مانند سازمان نظام مهندسی، انجمن مکانیک ایران و ... می باشند. همچنین این دانشگاه از وجود اساتید ممتازی که به عنوان 2% دانشمندان جهان برگزیده شده اند بهره گرفته است.  
تحقيق و توسعه و نوآوری یکی از مهم ترین اهداف اصلی واحد فناور و نوآور پردیس است. این واحد با تعریف طرح های پژوهشی-تحقیقاتی، پایان نامه ها و رساله ها بر اساس نیازهای ناحیه نوآوری پردیس در حوزه فناوری و صنعتی گام مهمی برای رسیدن به این هدف برداشته و با جذب دانشجویان پژوهش محور و فناور نقش مهمی در زیست بوم فناوری و نوآوری کشور ایفا کرده است. همچنین این واحد با نگاهی هوشمندانه به صنایع خلاق و فناور فرهنگی توجه ویژه داشته تا بتواند همگام با کشورهای توسعه یافته در تربیت متخصصین کارامد در این حوزه با هدف تولید ثروت از فناوری های نرم را تحقق بخشد و نقش موثری را ایفا نماید. حوزه هایی نظیر انیمیشن، بازی، رسانه، ورزش و صنایع دستی، طراحی و معماری و انتشارات الکترونیک از جمله محورهای مورد تمرکز واحد فناور و نوآور پردیس در حوزه فرهنگ است.
امید است در راستای حرکت به سوی توسعه، فناوری و نوآوری و با توجه به پتانسیل های منطقه ای و با اتکا به افراد متخصص و متعهد، واحد فناور و نوآور پردیس در آینده ای نه چندان دور به یکی از بازیگران اصلی خیزش و جهش صنعتی ایران اسلامی تبدیل گردد.